Подољак: Русија е виновна за сите инциденти со проектили

Сподели со своите пријатели

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека Русија е виновна за сите „инциденти со проектили“ откако изврши инвазија на неговата земја.

Loading...

Ова го изјави Подољак коментирајќи го падот на ракетите во Полска.

„Според мене, овде треба да се справиме само со една логика. Војната ја започна и ја води Русија. Русија масовно ја напаѓа Украина со крстосувачки ракети“, рече Подољак, пренесе Ројтерс.

Тој ова го соопшти откако американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека ракетата најверојатно не била истрелана од Русија.

„Русија го претвори источниот дел на европскиот континент во непредвидливо бојно поле. Намерата, средствата за егзекуција, ризиците, ескалацијата – сето тоа е само Русија. изјави Подољак.

Полските власти објавија дека две лица загинале во експлозија во областа Хрубешов во источна Полска, но без да потврдат дека се работи за руски проектил.

Полското Министерство за надворешни работи соопшти дека ракетата паднала врз Пжеводов, село на околу шест километри од границата со Украина.

Русија негираше дека е одговорна за експлозијата, а полскиот претседател Анджеј Дуда им рече на новинарите дека „најверојатно станува збор за проектил од руско производство“, но дека нема конкретни докази кои би покажале кој ја истрелал ракетата и дека тоа е инцидент што некогаш бил .

Loading...

НАТО и САД го истражуваат инцидентот. По разговорот со лидерите на западните земји, Бајден рече дека ракетата во која загинаа две лица во Полска најверојатно не била истрелана од Русија.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг ги повика да „останат смирени и воздржани во сегашните околности“.

Тројца неименувани американски официјални лица, цитирани од АП, денеска изјавија дека прелиминарните проценки сугерираат дека украинските сили го испукале проектилот во кој загинаа две лица во Полска и дека проектилот бил истрелан од украинската противвоздушна одбрана.

НАТО денеска најави итен состанок на кој ќе се разговара за експлозијата во источна Полска во близина на украинската граница во која загинаа две лица, соопшти денеска Алијансата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.