Подољак: Русија е минато, Србија да заземе вистинска позиција

Сподели со своите пријатели

За Србија е исклучително важно, во историска смисла и од среднорочна перспектива, да заземе вистинска позиција во оваа војна бидејќи Русија е минато, а соработката со Москва е „патот до пропаст“, ​​изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Во интервју за денешен „Блиц“, Подољак вели дека одлично ја разбира историската позадина на односите на Србија со Русија, но посочува дека Русија може да постои само на едно ниво, а тоа, како што вели, е „експанзионизмот и окупацијата на странски територии“.

Тоа укажува дека Србија мора да разбере дека Украина не е во војна бидејќи сака да се бори за територија.

„Станува збор за напад и одбрана на украинскиот суверенитет. Ова не е војна за границите кога крстосувачки ракети со различни модификации цели шест месеци на мирни места. Замислете нашите деца да одат во засолниште секој ден и да поминуваат дел од својот живот таму“, изјави Подољак.

Тој посочи и на неколку бројки, како што вели – за шест месеци биле гаѓани 23.000 цивилни објекти, а само 320 воени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  БиХ не ги признава сепаратистичките референдуми во Украина

„Тоа е голема војна на една држава против друга, за правото на таа друга држава на сопствен суверенитет и постоење“, нагласи Подољак.

На прашањето дека голем број луѓе во Србија сметаат дека војната во Украина е всушност војна меѓу Русија и НАТО и дека Украина е жртва на Америка, Подољак вели дека тоа е глупост и дека Србите не треба веруваат во митови, туку да се стават на местото на граѓаните на Украина.

„Ние сме во Украина, нашите луѓе ги убиваат“, додава Подољак.

Loading...

Тој смета дека обичниот човек не може да живее во геополитика, туку мора да разбере конкретни зборови, а конкретната ситуација е таква, како што вели, војната се одвива само на територијата на Украина, каде што, забележува, илјада места имаат веќе е уништен.

Тој додава дека се борат само граѓани на Украина, истакнувајќи дека има и странски легионери кои, како што вели, не се суштински.

„Ако се споредат со Украинците во оваа војна, страдаат само Украинците“, наведува Подољак и посочува дека во моментов има 12 милиони внатрешно раселени лица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новаја Газета: Русин со аутизам и шизофренија бил повикан на воена служба

Подољак наведува и дека е „неверојатно“ Руската Федерација, која, како што вели, монструозно голема земја, е во војна со малата Украина и веќе изгубила 190 дена, особено што, додава, „рекоа дека тие ќе заврши сè за три дена и сите да бидат поразени“.

„Имаме оружје од нашите партнери, но количината на руското оружје е 10 пати поголема отколку во Србија или Украина. Ако 10 земји во Европа се обединат, Русија повторно ќе има повеќе оружје. Да бидеме на чисто, има војна меѓу Русија и Украина , а се друго е примитивна руска пропаганда“, вели Подољак.

Коментирајќи го фактот дека на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ не е донесена одлука за воведување општа забрана за издавање визи за руски туристи, туку само суспензија на договорот што го олеснува издавањето визи, Подољак вели дека ова е само првиот чекор за Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Ако Русија ги анектира териториите, поголеми се шанси за нуклеарен напад“

Тој додава дека руските граѓани можат да живеат како војната да не се случува и посочува дека токму поради тоа што руските граѓани не чувствуваат дека има војна, таа може да трае вечно.

„Сакаме во Русија да почувствуваат дека војната е на сите нивоа, за армијата на фронтот да го почувствува тоа. Русија мора да разбере дека ќе ја изгуби оваа војна“, посочува.

Loading...

Тој исто така смета дека по рускиот напад врз Украина, руското влијание врз ЕУ полека ќе се намалува.

„Во некоја средна перспектива, ќе биде многу неисплатливо да се биде пријател или деловен партнер на Русија, од економска, енергетска и социјална гледна точка. Соработката со Русија е пат кон пропаст“, ​​рече Подољак, одговарајќи и на фактот дека Унгарија беше една од земјите што гласаше против предлогот за визи, па дури и не дозволи воената помош што пристигнува на запад за Украина да помине низ нејзина територија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.