Почина Слободан Чашуле

Сподели со своите пријатели

 

Loading...

Слободан Чашуле, македонски новинар, политичар, министер за надворешни работи на Македонија во периодот 2001 – 2002 година, амбасадор, по кусо боледување почина на 70-годишна возраст ноќеска во Мадрид, каде ја вршеше должноста македонски амбасадор во Шпанија, јавува Макфакс.

Чашуле е роден во Скопје на 27 септември 1945 година. Тој е син на познатиот македонски писател Коле Чашуле. Во 1972 година, Чашуле го завршил своето образование на Папскиот католички универзитет во Лима, Перу.

Слободан Чашуле бил новинар и основател на ТВ Скопје, дописник на ТВ Скопје во Чиле и Перу, дописник за Танјуг во Латинска Америка и Карибите, главен уредник на Танјуг во Македонија.

Од 1990 — 1994 е директор и главен уредник на македонското радио, потоа генерален директор на „Нова Македонија” – Скопје.

На 30 ноември 2001, Чашуле стана министер за надворешни работи на Македонија, четврти по ред во владата на Љубчо Георгиевски. Во 2002 година избран е за пратеник во македонското Собрание.

Чашуле беше и уредник на неделникот и веб-порталот Форум. Зборуваше англиски, шпански, португалски, француски и италијански.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.