Почина Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст.

Loading...

Бакингемската палата ја потврди неговата смрт денеска.

„Со длабока тага, кралицата ја објавува смртта на принцот Филип, војводата од Единбург“, се вели во соопштението во кое се вели дека тој починал во замокот Виндзор.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *