По земјотресот на Крит страв од можно цунами

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди Крит, Грција, ноќта меѓу неделата кон понеделникот, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Loading...

Земјотресот бил на длабочина од 80 километри. Американскиот геолошки институт (USGS) објави дека земјотресот со јачина од 5,5 степени се случил на 64 километри северозападно од одморалиштето Фри на островот Касос.

ЕМСЦ преку Твитер ги предупреди граѓаните на Крит да се оддалечат од брегот на поголема надморска височина поради опасност од цунами, но локалните власти не побараа такви дејствија од граѓаните.

Извештаите покажуваат дека тресење на земјата се почувствувало и во Каиро, Египет. Бројни граѓани јавуваат дека среде ноќ ги разбудила силна цреша и силен звук, но потресот не траел долго.

Не е познато дека земјотресот предизвикал жртви.

Неколку послаби земјотреси продолжија да го тресат регионот во текот на ноќта и утрото.

 

Loading...