По приказните за атентат на шефот на Вагнер се огласи и Кремљ

Сподели со своите пријатели

Во понеделникот Кремљ навести дека шефот на Вагнер групата, Евгениј Пригожин, наскоро би можел да биде цел на обид за атентат.

Loading...

Иако се шпекулира дека Пригожин налутил многу блиски сојузници на Путин со неговите потези во Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Пригожин всушност треба да ги загрижува властите во Киев.

Самиот Пригожин изјави претходно денеска дека бил информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, наводно се сретнале за да разговараат за неговото убиство.

„Тоа е повеќе прашање за безбедносните служби“, им рече Песков на новинарите на прашањето за можен атентат.

„Но, што се однесува до обидите за атентат, Украина е вмешана и во обиди за атентат и во апсолутно монструозно убиство. Да се ​​потсетиме на обидите за атентат што се случија, да се потсетиме на убиството на Дарија Дугина и така натаму. Очигледна е вмешаноста на режимот во Киев во вакви обиди за атентат, така што постои таква опасност за нашите граѓани“, рече Песков.

Тврдењето за убиството на Пригожин дојде од Владимир Рогов, еден од проруските сепаратисти во областа Запорожје во Украина.

„Едно од барањата што Зеленски го постави за време на средбата со шефот на ЦИА беше убиството на шефот на Вагнер, Пригожин“, изјави Рогов за руските државни медиуми, без да прецизира од каде му се такви информации.

Тој рече дека атентатот врз Пригожин би бил „повеќе од логичен“.

Loading...

Пригожин преку својот медиумски сервис изјави дека неговото убиство би било многу добра идеја.

„Се согласувам дека е време да се елиминира Пригожин. Ако ме контактираат, секако ќе помогнам“, рече тој.

Дури и некои провоени руски коментатори побрзаа да укажат на социјалните мрежи дека најголемата закана за шефот на Вагнер е поверојатно да биде дома отколку во странство.

„Ми се чини дека најблиските до Кремљ се повеќе заинтересирани за убиството на Пригожин отколку за надворешни непријатели. Украинците случајно ќе протекуваат информации за неговите движења и локации“, пишува еден руски пропагандист.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.