По пет години Боинг го испорача во Кина првиот авион 737 MAX

Сподели со своите пријатели

Боинг го испорача својот прв патнички авион 737 MAX на кинеска авиокомпанија од март 2019 година, покажуваат податоците на летот, со што стави крај на речиси петгодишната суспензија на увозот на авионите.

Loading...

Испораката на авионот е знак на доверба во Боинг во тежок период за компанијата по несреќата на 5 јануари.

Тоа го симболизира повторното отворање на вратата за Кина, која, според проекциите на Боинг, до 2042 година треба да претставува 20 отсто од светската побарувачка за авиони.

Кинескиот увоз на авиони MAX е суспендиран од 2019 година, кога авионот беше ставен на мраз по две несреќи во 2018 и 2019 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ванг Ји: Кина ќе продолжи да придонесува за здрав развој на човековите права

Безбедносните ограничувања се укинати и авионите MAX веќе летаат во Кина, но новите испораки се блокирани.

Боингот 737 МАКС 8 полета од Сиетл преку Хаваи во Кина, каде што ќе го преземе China Southern Airlines, според податоците на FlightRadar на 24-ти.

Боинг не одговори на барањето за коментар.

Во декември, Боинг го испорача својот прв 787 Dreamliner на кинески клиент од 2019 година.

Loading...

Новите испораки се сè уште неизвесни и не е јасно дали станува збор за вистинско подобрување на односите или за привремена политичка отстапка.