По Париз Зеленски ненадејно дојде и во Велика Британија

Сподели со своите пријатели

По синоќешната ненајдена посета на Париз каде украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со францускиот колега Емануел Макрон, денеска пристигна во Лондон.

Loading...

Се очекува Володимир Зеленски да се сретне со британскиот премиер Риши Сунак.

– Денес – Лондон. Обединетото Кралство е лидер кога станува збор за проширување на нашите можности на земја и во воздух – објави Зеленски на својот Твитер.

– Оваа соработка продолжува и денеска. Ќе се сретнам со мојот пријател Риши (Сунак). Ќе водиме суштински преговори лице в лице и преку делегации – додаде тој.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...