По нападот во Ерусалим приведени 42 Палестинци

Сподели со своите пријатели

Израелската полиција приведе 42 Палестинци во врска со нападот во кој загинаа седум лица во окупираниот Ерусалим.

Loading...

Најмалку седум лица загинаа во вооружен напад во еврејска населба во областа Ерусалим.

Портпаролот на израелската полиција изјави дека се преземени активности во врска со нападот.

Евидентирано е дека во акциите извршени против семејството, роднините и околината на Палестинецот Хајри Алкам, кој бил сторител на инцидентот, приведени се 42 лица.

Се вели дека 21-годишниот Хајри Алкам, кој го изврши нападот, бил жител на Источен Ал-Кудс/Ерусалим и живеел во населбата Тур.

Здружението на палестински затвореници соопшти дека израелската полиција привела најмалку 45 Палестинци во врска со нападот во кој загинаа седум лица.

Напаѓачот дошол во синагогата на плоштадот во центарот на еврејската населба Неве Јаков во Ерусалим и отворил оган врз присутните.

Израелската полиција соопшти дека го бркала напаѓачот кој со автомобил побегнал од местото и го неутрализирала по вооружен конфликт.

Loading...

Тензиите на Блискиот Исток се зголемија по вчерашниот израелски напад во кој беа убиени девет Палестинци во бегалски камп во Џенин.