09.10.2019 11:00

По 32. пат избрани најдобрите градови во светот

Facebook Twitter Google+

Читателите на списанието Conte Nast Traveler ги одбраа најдобрите градови. Околу 600.000 луѓе гласаа за најдобриот град во 2019 година, а наградата „Избор на читателот“ се доделува 32 години по ред.

Градовите се поделени во категории, мали и големи градови, затоа што е тешко да се споредат нечија симпатија и грандиозност.

Loading...

Токио, Јапонија

Токио беше прогласен за најдобар град во 2019 година. Посетителите на овој град уживаат во раскошот на овој град, неонските светла и сè модерно што потекнува од овде.

Токио исто така се смета за една од најдобрите дестинации за храна, а туристите го зедоа предвид тоа кога гласаа.

Image by Phongsak Manodee from Pixabay

Кјото, Јапонија

Ова беше главен град додека Јапонија беше империја. Овде можете да видите еден храм од 10 век или гејша, која стои пред неговите „продавници“, но најмногу како туристичка атракција.

Градот беше препороден по земјотресот во 2011 година, по што стана привлечен за уметниците.

Loading...

Image by Michelle Maria from Pixabay

Сингапур

Сингапур се најде на третото место во најдобрите градови. Туристите ги сакаат новитетите на овој град, а особено современата уметност во развој.

Тие велат дека целиот град се менува со толку брзо што ако поминале повеќе од неколку години помеѓу двете посети – градот станува непрепознатлив, пишува Conte Nast Traveler.

Image by Jason Goh from Pixabay

Виена

Виена се најде на 4-то место во најдобрите градови во светот, но тоа го прави најдобриот град во Европа во 2019 година.

Град кој нуди најмногу култура од сите области и привлекува кон неговиот прекрасен ентериер со прекрасна архитектура. Оние што гласаа не ги изоставија големите паркови, замоци, но и храната што ја пофалија по нивниот избор.

Loading...

Image by Gerhard Bögner from Pixabay

Мерида, Мексико

На врвот на листата на најдобри градови е градот Мерида, Мексико. Овој град е препознатлив по неговите разнобојни фасади на архитектурата типични за колониите на Шпанија.

Античката цивилизација на Маите е поврзана со Мерида и околината.

Loading...

Дрезден, Германија

Овој град беше покриен со урнатини по Втората светска војна, тој беше срушен на земја, но беше целосно обновен. Се чини дека градот останал замрзнат во ерата на барокот, и всушност не е стар повеќе од неколку децении.

Најзначајната зграда беше кралската палата, а денес е дом на најголемата колекција на скапоцени камења, скапоцени метали и уметност во Европа.

Image by Michael Fertig from Pixabay

Loading...

Квебек, Канада

Квебек е место кое е подеднакво убаво во секоја сезона. Шармантниот замок и катедрали од 17 век се прекрасни кога се покриени со снег, но и кога сонцето сјае над нив.

Стариот Квебек е заштитен од УНЕСКО, а туристите кои гласаа изјавија дека пешачката зона е место што вреди да се прошета.

Меѓу најдобрите градови се и Салцбург, Пуерто Валарта во Мексико, Берген во Норвешка, Фиренца, Пуебла во Мексико, Монте Карло и Келн во Германија.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments