Планирал да ја киднапира и држиво во заложништво Ненси Пелоси

Сподели со своите пријатели

Човекот обвинет за напад и обид за киднапирање на Пол Пелоси изјави дека планирал да ја држи во заложништво претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и да и ги „скрши колената“.

Loading...

Според судските документи поднесени вчера, осомничениот Дејвид Депаип и рекол на полицијата дека ако Ненси Пелоси му ја каже „вистината“ ќе ја пушти да си оди, но ако „го лаже“, ќе и ги скрши колената.

Во застрашувачката приказна за инцидентот, документите објаснуваат дека Депаип сакал таа да биде вметната во Конгресот како закана за другите членови на Домот.

Се вели дека осомничениот ја гледал Пелоси како „водач на глутницата“ лаги.

Според документите, Пол Пелоси им рекол на полицајците дека спиел кога осомничениот влегол во спалната соба и рекол дека сака „да разговара со Ненси“.

Судските документи велат дека Депаип сакал да чека Ненси Пелоси да се врати дома, и покрај тоа што нејзиниот сопруг рекол дека тоа ќе поминат неколку дена.

Тогаш Пелоси успеал да ја извести полицијата за натрапникот.

По пристигнувањето во домот во Сан Франциско, полицајците забележале дека инцидентот ескалирал до точка каде што натрапникот и Пол Пелоси се борат за чекан.

Loading...

Додека полицајците шетале низ собата, напаѓачот наводно го извадил пиштолот од 82-годишната жртва и го удрил по главата.

Иако му е потребна операција, се очекува целосно да закрепне.

Првите одговорни го пребарале ранецот на Депе и пронашле ролна селотејп, бело јаже, чекан, пар гумени и платнени ракавици и списание, соопшти Министерството за правда.

Според судската изјава, Депаипе ги објаснил своите планови на полицијата во снимено интервју.

Во документот стоело: „Депаип изјавил дека ќе ја држи Ненси како заложник и ќе разговара со неа. Ако Ненси ја кажела „вистината“ на Депаип, тој би ја пуштил да си оди, а ако „лажела“ ќе и „скрши колена“.

– Депејп бил сигурен дека Ненси нема да ја каже „вистината“. За време на интервјуто, Депаипе артикулираше дека ја гледа Ненси како „водач на глутницата“ лаги кажани од Демократската партија. Депаип, исто така, подоцна објасни дека со кршење на колената на Ненси, таа ќе мора да биде однесена во Конгресот, што ќе им покаже на другите членови на Конгресот дека има последици за постапките.

Утврдено е дека осомничениот живеел во гаража во Ричмонд, Калифорнија во последните две години.

При претресот на гаражата агентите заплениле два чекани, меч и пар гумени и платнени ракавици.

Loading...

Депејп е обвинет за една точка за напад на член на потесното семејство на службеник на Соединетите Американски Држави со намера да му се одмазди на службеникот за извршување на службената должност, што предвидува максимална казна од 30 години затвор.

Депејп е обвинет и за обид за киднапирање на службеник на САД додека бил на службена должност, што предвидува максимална казна од 20 години затвор.