Пикник во Венеција германските туристи ги чинел 4.000 евра

Сподели со своите пријатели

Четворица германски туристи се казнети со 4.200 евра поради пикник на историска знаменитост во Венеција. Групата купи храна и постави камп на мал плоштад во близина на плоштадот Сан Закарија во Венеција.

Loading...

Поставиле столови и го префрлиле чаршафот врз камена структура за која се покажало дека е напуштен бунар од почетокот на 18 век. За тоа била информирана локалната полиција, а секој од туристите е казнет со по 1.050 евра.

„Можеби мислеа дека ова е нормално однесување, но не можете да јадете од извор стар 300 години во Венеција “, изјави за Тајмс началникот на градската полиција Марко Агостини.

 

 

Агостини додаде дека бројот на туристи во Венеција се вратил на околу 90.000-100.000 дневно и дека полицијата повторно го вовела локалниот „кодекс на однесување“.

„Бројот на посетители се враќа на нивоата пред пандемијата и сè уште не сме виделе кинески и индиски туристи кои поминуваат само неколку часа во градот“, рече тој.

Loading...

Моравме да интервенираме поради беспилотните летала, луѓето кои се возат околу плоштадот Свети Марко со скутери и нуркаат во каналите“, додаде Агостини.

Строгите туристички правила на Венеција забрануваат скокање во канали, фрлање ѓубре, носење костими за капење, пишување графити, хранење гулаби, ставање катанци на мостовите и возење велосипед, како и јавни излети.

 

 

Минатиот месец турист беше казнет со 400 евра за пливање во градскиот Гранд Канал, додека една жена беше протерана од Венеција во јануари и и беше забрането повторно влегување во траење од 48 часа, откако беше фатена како топлес позира на воениот споменик.

Чешкиот посетител бил фатен од полицијата и казнет со 350 евра поради несоцијално однесување, плус дополнителни 100 евра и дводневна забрана за влез во градот.

Во 2018 година, градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро, предложи „забрана за седење“ со цел да ги спречи посетителите да застанат да седат во одредени делови од градот, со казни за ненамерно седење во износ од 50 до 500 евра.

Loading...