Петмина загинати и околу 40.000 евакуирани поради монсуните во Мјанмар

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа, а околу 40.000 други се евакуирани поради поплавите и одроните предизвикани од монсунските дождови во Мјанмар, соопштија денеска властите во земјата.

Loading...

Снимката направена во државата Ракин, на западот на земјата, која беше опустошена од циклонот Мока во мај, покажува огромни рурални области потопени во вода.

Мјанмар секоја година во ова време го погодуваат обилни дождови, но во последните недели ширум светот се случуваат екстремни временски настани, влошени од климатските промени, велат научниците.

Пет лица ги загубија животите низ целата земја во последните денови, изјави за АФП, Леј Шве Зин О, висок функционер во Министерството за безбедност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Околу 37.000 луѓе веќе се евакуирани во привремени кампови, рече тој, а тој број се очекува да надмине 40.000 во петок.

Поплавите почнаа на крајот на јули

Поплавите започнаа на крајот на јули и зафатија девет држави и региони од север до југ на земјата.

Во центарот на државата Карен, лизгање на земјиштето го отсече главниот пат што води до пограничен град со Тајланд, а хунтата најави дека изградбата на привремен мост може да потрае еден месец.

Покрај лошото време, Мјанмар е во средината на крвав граѓански конфликт меѓу хунтата, која ја презеде власта со државен удар во февруари 2021 година, и вооружените групи кои се противат на нејзиниот режим.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Според локалната чуварска група, повеќе од 3.800 луѓе се убиени од пучот, додека бројката дадена од хунтата е 5.000.

Обединетите нации остро ја критикуваа хунтата за справувањето со последиците од циклонот Мока, во кој загинаа најмалку 148 луѓе и уништи многу домови, како и за одбивањето да дозволи меѓународна помош да дојде во погодениот регион.