Четири жртви, едно исчезнато лице и 11 повредени – црн биланс од поплавите во тетовско

Сподели со своите пријатели

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи.

Loading...

Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на починатите се пронајдени, а како исчезнато се води шестгодишно девојче од Шипковица.

– Повредени се засега 11 лица, најмногу од Шипковица, Селце Џепчиште и Мала Речица. Дел од нив се уште се на болничко лекување, а дел се пуштени дома, рече Јосифовски.

Во Тетово се оштетени четири возила од паѓање гранки, дрва, предмети. Се` уште се пријавуваат штети на куќи и објекти однесени од свлечишта.

Како што информира полицијата, и Вратничкиот мост меѓугорно Орашје и Нераште е однесен.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.