28.09.2019 01:51

„Пет месеци, 50 години или никогаш“, Вучиќ за договорот со Приштина

Facebook Twitter Google+

Сè уште сме далеку од договорот Белград-Приштина, вели српскиот претседател Александар Вучиќ, сумирајќи ја неговата посета на Њујорк.

Тој рече дека не може да зборува за рокови, затоа што во прашање е „мозокот на народот“, односно желбите и на Србите и на Албанците.

Loading...

– Дали можеме да разбереме што ни претстои или не можеме да се разбереме меѓусебно, и дека не станува збор за месеци и години. Договорот може да биде за пет месеци, може да биде за 50 години, или никогаш- рече Вучиќ.

Тој рече дека разговарал со претставници на најголемите сили за територијалниот интегритет, истакнувајќи дека само рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборувал за територијалниот интегритет на Србија, додека други рекоа дека Белград крши нечиј друг територијален интегритет.

– Тактичката борба ќе продолжи и јас можам да зборувам стратешки само ако во мојата глава имаме некаков рамковен договор, а тоа би било стратешка одлука. Сè друго е тактички потег – рече Вучиќ.

Кога станува збор за Косово и Метохија, Вучиќ рече дека ситуацијата на Србија е многу тешка, многу комплицирана и сложена, но дека во тактичка смисла Белград треба да бара да се движи се што може за да направи поповолна позиција за српскиот народ и земјата.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments