Песков: Сѐ уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сѐ уште нема неопходни предуслови за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Украинецот Володимир Зеленски и дека во моментов нема разговори меѓу Москва и Киев.

Loading...

– Украинската делегација на преговарачи, така да се каже, исчезна од радарските екрани. Нема разговор сега. Специјалната воена операција продолжува и ќе трае се додека не се постигнат зацртаните цели – рече Песков.

Како што рече портпаролот на Кремљ, средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски може да се одржи само откако преговарачите на двете земји ќе ја завршат својата „домашна задача“, а предусловите за разговори на највисоко ниво во моментов не постојат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјите од ЕУ усогласија нов пакет санкции против Русија!

– Што се однесува до средбата на највисоко ниво меѓу претседателот Путин и неговиот украински колега Зеленски, таа би можела да се одржи само откако преговарачите ќе ја завршат домашната задача – рече Песков, истакнувајќи дека тоа сѐ уште не е направено, така што сè уште нема неопходни предуслови. за средба.

Песков го изјави ова додека го коментираше предлогот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да организира разговори меѓу Путин и Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин ги потпиша законите за влез на четири украински територии во Русија

Исто така, како што додаде, турскиот претседател повеќепати понудил помош за решавање на ситуацијата околу Украина и продолжува да го прави тоа.

– Знаете дека претседателот Ердоган постојано ги нудеше своите услуги и вложи напори да започне мировниот процес. Знаеме дека неговата улога во организирањето многу, многу добри услови за неколку рунди разговори меѓу руската и украинската делегација беше доста голема. И претседателот, исто така, продолжува да прави напори за да помогне во таков процес – рече Песков, коментирајќи ги резултатите од разговорите на Ердоган во Сочи со рускиот претседател Путин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...