Песков: Путин е информиран за упадот на украинските милитанти

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за наводниот „упад на украински милитанти во областа Брјанск“.

Loading...

„Путин е во Кремљ, добива редовни извештаи од безбедносните агенции. Конкретно му известуваат шефот на ФСБ Бортников, министерот за одбрана Шојгу и шефот на руската гарда Золотов. Разговараме за настаните што се случуваат во регионот Брјанск во врска со нападот од украински милитанти“, рече тој. Песков.

Според неговиот портпарол, Путин го одложил планираното патување поради новонастанатата ситуација.

Како што истакна, за денеска не е предвидена седница на Советот за безбедност на Руската Федерација, а за утре е планирана средба со постојаните членки на Советот.

Да потсетиме, гувернерот на Брјанск претходно изјави дека „украински диверзанти влегле на територијата на Русија“, а некои официјални лица изјавија дека имало заложничка криза во селото Лубечан, во продавница.

Гувернерот на регионот, Александар Богомас, изјави дека „украинските диверзанти влегле во селото Лубечани и пукале во автомобил-бомба, при што загинал еден жител, а едно дете е повредено“.

Не беше можно самостојно да се проверат овие информации, а ни официјален Киев сѐ уште не ги коментираше овие обвинувања.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...