Песков: Преговорите меѓу Москва и Киев не се можни

Сподели со своите пријатели

Преговорите меѓу Москва и Киев сега се невозможни бидејќи за нив не постојат де факто или де јуре услови, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Loading...

„Во овој момент нема услови за овие преговори, ниту де факто, ниту де јуре“, одговори портпаролот на Кремљ на прашањето дали Русија и Украина можат да започнат преговори, пренесува ТАСС.

„Ги слушаме изјавите од Киев, имаме правна оправданост за неможноста за преговори со украинскиот режим, така што едно може да се препознае де факто, нема услови за такви преговори“, рече Песков.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.