Песков: Одговорот на Русија на ограничената цена на нафтата ќе ги заштити нашите интереси

Сподели со своите пријатели

Москва вети дека нејзиниот одговор на западното ограничување на цената на руската нафта ќе биде таков што на најдобар начин ќе ги заштити руските интереси, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во денешното интервју за „Известија“.

Loading...

Зборуваме за можна дестабилизација на глобалниот енергетски пазар, за тековната вештачка промена на пазарните односи, не зборуваме за процесот на пазарни цени.

Ова ги мултиплицира проблемите за стабилноста на пазарот дури и на среден рок.

Одговорот на Русија несомнено на најдобар начин ќе ги заштити нејзините интереси, рече тој, пренесува Тас С.

На прашањето кога Русија ќе одговори на акциите на Западот, Песков одговори:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Медведев цитираше руски поет: Полска мораше да пропадне (ВИДЕО)

„Во тек е експертска дискусија која е при крај и се надевам дека наскоро ќе биде објавена одлука за тоа што Русија ќе преземе како одговор на таквото апсолутно. апсурдни чекори од наша гледна точка“.

Земјите од Г7, ЕУ и Австралија се согласија да воведат горна цена од 60 долари за барел на руската нафта што се транспортира по морски пат од 5 декември.

Покрај тоа, на 5 февруари 2023 година, ограничувањата на цените за руските нафтени деривати ќе стапат на сила во ЕУ, а нивото на капа ќе биде одредено подоцна.

Loading...

Тас С потсетува дека на 5 декември стапи на сила и одлуката за ембаргото за испорака на руска нафта во земјите на ЕУ, но дека не ги вклучува испораките преку гасоводот Дружба до Унгарија, Словачка и Чешка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Лага е дека Путин му се заканувал на Џонсон

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.