Песков: Херсон останува територија на Русија

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска отфрли какви било промени во статусот на регионот Херсон во врска со повлекувањето на руските војници од Херсон на левиот брег на реките Днепар.

Loading...

На брифингот, на прашањето дали е можно да се промени статусот на областа, чија анексија Русија ја објави на крајот на септември, Песков одговори дека Херсонската област е предмет на Руската Федерација и дека овој статус е законски дефиниран и фиксиран. .

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ донира генератори на Украина

„Нема и не може да има никакви промени“, рече Песков, пренесува новинската агенција Интерфакс.

На прашањето дали ситуацијата кога Русија ги повлекува своите сили на левиот брег на Днепар е понижувачка за рускиот претседател, Песков одговори: „Не“.

На 9 ноември, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу се согласи со предлогот на командантот на руските сили во Украина, Сергеј Суровикин, руските сили да се повлечат во левата одбрана на Днепар и таму да ја организираат одбраната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ФСБ: Спречена серија терористички напади во Запорожје