Пенс и Ердоган постигнаа договор, Трамп се заблагодари

Сподели со своите пријатели

Турција се согласи на петдневен прекин на огнот во северо-источна Сирија за да се овозможи повлекување на курдските сили, по што операцијата на „Извор на мирот“ ќе биде суспендирана заедно, објави денеска потпретседателот на САД, Мајк Пенс, по четиричасовниот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара.

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заблагодари на својот турски колега на Твитер, посочувајќи дека од Анкара доаѓаат големи вести и ќе бидат спасени милиони животи.

Loading...

Пенс рече дека повлекувањето на Курдските народни заштитни сили е веќе во тек и дека САД работат на нивно преместување преку 32-километарската граница со Турција.

Тој изрази очекување дека САД ќе одржат силни врски со Курдите во Сирија.

Пенс исто така рече дека САД отсекогаш поддржувале „безбедносна зона“ во северна Сирија, која била прогласена мета на турската офанзива.

Тој додаде дека претседателот Трамп се согласил да ги укине економските санкции што ги воведе откако започна офанзивата и да не се воведуваат нови, по спроведувањето на договорот.

„Зборував со Трамп кој е многу благодарен за постигнување договор за прекин на огнот“, рече Пенс.

Потпретседателот на САД најави дека САД ќе работат со Турција за спроведување на договорот и рече дека САД нема да имаат војници во регионот.

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заблагодари на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган на Твитер за постигнување договор за прекин на огнот во северо-источна Сирија, истакнувајќи дека од Анкара доаѓаат одлични вести и ќе бидат спасени милиони животи.

„Моравме да покажеме малку„ груба љубов “за да се постигне договор. Ова е одлично за сите. Горд сум на сè“, напиша Трамп.

Loading...

Тој истакна дека ова е голем ден за цивилизацијата, додавајќи дека тој е горд на САД затоа што тие биле на неговиот „неопходен, но некаде неконвенционален пат“.

Тој додаде дека договорот не можел да биде постигнат пред три дена.

„Луѓето се обидуваат да го постигнат овој договор многу години. Милиони животи ќе бидат спасени. Честитки до сите”, напиша Трамп во серија на твитови.

Трамп реагираше на вестите од Анкара дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повеќе од четири часови разговори со американскиот потпретседател Мајк Пенс, се согласи на петдневно примирје во североисточна Сирија за да им овозможи на курдските сили да се повлечат, по што операцијата “Извор на мир“ ќе биде целосно суспендирана.

На 9 октомври, Турција, два дена по одлуката на Трамп да ги повлече американските трупи, започна операција „Извор на мирот“ во северна Сирија, која започна со воздушни напади врз курдските сили.

Анкара рече дека целта на операцијата е да се создаде „тампон зона“ за да се заштити турската граница, на која сириските бегалци би можеле да се вратат од Турција.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *