Пекинг сака стабилни и здрави односи со Јужна Кореја

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на средбата со јужнокорејската министерка за надворешни работи Парк Џин рече дека Кина е подготвена да промовира здрав и стабилен развој на билатералните односи заедно со Сеул.

Loading...

На средбата, одржана во вторникот во источната кинеска провинција Шандонг, Ванг рече дека оваа година се одбележуваат 30 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Кина и Кореја, пренесува Ксинхуа, додавајќи дека двете земји отсекогаш биле соседи и партнери и дека двете страни треба да ја разгледаат севкупната состојба на развојот и стабилноста на билатералните односи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сомалија се поголем број деца умираат од глад

Ванг посочи дека двете земји треба да се придржуваат до независноста и слободата од надворешно мешање, да се придржуваат до добрососедството и пријателството, меѓусебно да ги земат предвид главните грижи меѓусебно, да се придржуваат кон отвореноста и резултатите од победата и да одржуваат стабилни синџири на производство и снабдување, да се придржуваат до еднаквост, почитување и немешање меѓусебно во внатрешните работи, почитување на мултилатерализмот и целите и принципите на Повелбата на ОН.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

„Кина е подготвена да соработува со Кореја за да се придржува до позиционирањето на стратешкото кооперативно партнерство меѓу двете земји и да промовира здрав и стабилен развој на билатералните односи“, додаде Ванг.

Парк Џин рече дека врз основа на стратешкото партнерство меѓу Република Кореја и Кина, Сеул е подготвен да се почитува меѓусебно, да промовира еднаквост и взаемна корист, да ја зајакне меѓусебната доверба и да спроведува отворена и инклузивна соработка, со цел билатералните односи да станат позрели, објави Ксинхуа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка