Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во внатрешните работи на другите земји.

Loading...

Ова стои во соопштение објавено на веб-страницата на кинеското Министерство за Надворешни работи.

– Ако го игнорираме мешањето во нашите внатрешни работи, светот ќе се врати на законот на џунглата и Вашингтон ќе користи сила поневнимателно за да ги малтретира другите земји.

„Не можеме да дозволиме САД повторно да преземат слични чекори. Сите земји треба да се обединат за да не дозволат такви работи“, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи, а пренесе ТАС С.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Богатите Германци се многу побогати отколку што се мислело

Највисокиот кинески дипломат истакна дека неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван покажала дека американските власти го игнорирале односот на другите земји „кои постојано протестираат против Белата куќа поради обидот да навлезе во нивниот суверенитет“.

САД грубо ги прекршуваат своите обврски, сериозно загрозувајќи го мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец, нагласи Ванг Ји, пренесува ТАС С.

Тој ги опиша вежбите што ги спроведува Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) во близина на Тајван како „транспарентни и професионални“, оценувајќи дека тие се во согласност со домашните и меѓународните закони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплавите во Пакистан однесоа над 580 животи

Одлучно ќе го заштитиме суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина и ќе го одвратиме обидот на САД да го искористи Тајван за контрола на Кина, заклучи кинескиот министер за надворешни работи, пренесе руската агенција.

Loading...

Кина жестоко реагираше на гостувањето на Пелоси кај Тајван со 2-3. Во август оваа година, Пекинг воведе санкции против Пелоси и нејзиното семејство и суспендираше неколку билатерални механизми за соработка со САД.

На 4 август ПЛА започна голема воена вежба со вежба со жив оган во шест зони низ Тајван, која ќе трае до средината на август, според ТАС С.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Голем пожар предизвика хаос во Лондон (ВИДЕО)

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.