Пекинг го повикува Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји телефонски му го пренесе на американскиот колега Ентони Блинкен повикот на Пекинг до Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток.

Loading...

„Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога на Блискиот Исток и ќе придонесе за смирување на ситуацијата. Конструктивна улога треба да има и американската страна“, се вели во денешното соопштение на кинеското Министерство за надворешни работи во врска со вчерашниот разговор меѓу дипломатите.

Медиумите денеска ги пренесоа изјавите на американски функционер, кој сакаше да остане анонимен, дека Вашингтон очекува ирански напад врз Израел.

Израел е во состојба на висока готовност за потенцијален директен напад од Иран, кој би можел да ги таргетира јужните или северните региони во следните 24 до 48 часа.

Зголемените тензии во регионот се видливи по обвинувањата на Техеран против Израел во врска со воздушниот напад врз дипломатска зграда во Дамаск, Сирија, на 2 април.

Овој инцидент доведе и до атентат на највисоките ирански воени функционери, вклучително и висок функционер на Корпусот на Исламската револуционерна гарда.