Патрушев: Русија во Украина се бори против НАТО

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија се бори против НАТО во Украина и дека Западот се обидува да ја распарчи Русија и конечно да ја избрише од политичката карта на светот.

Loading...

„Настаните во Украина не се конфликт меѓу Москва и Киев – ова е воен конфликт меѓу Русија и НАТО, а пред се (Русија) и САД и Британија“, изјави секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев.

„Плановите на западњаците се да продолжат да ја распарчуваат Русија и на крајот само да ја избришат од политичката карта на светот“, изјави Патрушев за руските медиуми. Поранешниот советски шпион кој го познава Путин од 1970-тите е негов верен сојузник и се смета за еден од ретките луѓе кои можат да влијаат на рускиот претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Крвава ноќ во Краматорск: Погодени осум згради, двајца загинати и над 20 повредени (ВИДЕО)

Руската инвазија на Украина на 24 февруари го предизвика еден од најсмртоносните конфликти во Европа од Втората светска војна и најголемиот конфликт меѓу Москва и Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.