Партизани упаднаа во Русија, се водат жестоки борби (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Борците на Легијата на слободата на Русија, Рускиот волонтерски корпус и Сибирскиот баталјон известија дека влегле на граничната територија на Русија.

Loading...

На социјалните мрежи се шират снимки од наводни борби во кои се слушаат истрели и експлозии.

Извештаите за жестоки борби ги потврди и Илја Пономарев, руски опозиционер и поранешен пратеник во Државната дума.

 

 

Руските партизани тврдат дека ја презеле контролата врз пограничниот град Лозова Рудка во Белгородската област, а во моментов се водат борби во селото Теткино во областа Курск.

„Еве, конечно сме дома. Како што ветивме, носиме слобода и правда во нашата руска земја“, објави Сибирскиот баталјон на каналот Телеграм.

Loading...

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Гранатирано село, воздушна тревога во сила

„Претходно рековме дека нема да биде можно со мирни средства да се собори криминалниот диктаторски режим во Руската Федерација. Тој може да се елиминира само со оружје во рака. Почнавме да го исполнуваме нашето ветување. Продолжуваат жестоките борби на територијата на Руската Федерација“, додаваат тие.

 

 

Гувернерот на областа Курск, Роман Старовојт, објави дека диверзантско-извидувачка група се обидела да навлезе во областа кај селото, но нападот бил одбиен.

Loading...

„Имаше обид да се пробие диверзантско-извидувачката група, се слушаше пукање, но пробив немаше“, рече тој.

Тој додаде дека за време на упадот на партизаните, украинските сили го гранатирале селото, при што едно лице е рането.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

„За жал, има жртви. Повреден е локален жител, му била укажана потребната помош“, објави тој на Телеграм. Воздушната тревога се уште е на сила во регионот Курск.

 

Loading...

 

Руски блогер: Непријателот не успеа да ја пробие одбраната

Рускиот воен блогер Вор Гонзо тврди дека вооружени групи во пикапи, поддржани од минофрлачки и артилериски оган, се обиделе да упаднат во Русија.

Тој вели дека на приодот кон границата идентификувале неколку непријателски тенкови кои отвориле оган при обидот за напад.

„Според моите информации, непријателот не успеал да ја пробие одбранбената линија или да постигне други опипливи тактички успеси. Борбите се во тек“, посочи тој.

 

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Тој истакна дека пучот бил спроведен од селото Одноробовка во областа Харков и дека во него учествувале околу 50 луѓе.

Портпаролот на Украинската воена разузнавачка служба (ГУР) Андриј Јусов истакна дека спорните единици се составени од руски државјани.

„Тие дејствуваат на територијата на Руската Федерација целосно автономно, независно, исполнувајќи ги своите општествено-политички програмски задачи. Впрочем, ова не се први такви акции на овие структури и организации во таа област“, ​​рече тој.

Руските медиуми и руското Министерство за дигитален развој известуваат дека бројни електронски услуги во регионот на Белгород во моментов се недостапни поради сајбер напади.

Loading...

Легијата на слободата на Русија сподели видео на кое наводно се гледа уништување на руски оклопен транспортер во регионот Белгород.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...