Папата сака да ја посети Кина

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск денеска изјави дека сака да ја посети Кина и нема ништо ново да објави во врска со шпекулациите дека може да се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг за време на неговата посета на Казахстан, каде што ќе присуствува на состанокот на светските верски лидери.

Loading...

На прашањето на новинарите, кои го придружуваа во авионот на пат за Казахстан, дали утре ќе се сретне со Си во Нур-Султан, папата рече дека нема вести во врска со тоа, но дека е подготвен да ја посети Кина во секое време. време., објави Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела балистичка ракета

Си ќе ги посети Казахстан и Узбекистан од 14 до 16 септември, што е негова прва посета во странство по избувнувањето на пандемијата на корона.

Рускиот патријарх Кирил нема да присуствува на состанокот на светските верски лидери во Казахстан од 13 до 15 септември, објави Ројтерс.