Папата го критикува рускиот патријарх: Бог не поддржува војна

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск денеска во Нур-Султан изјави дека Бог не ги насочува религиите кон војна, што е имплицитна критика на рускиот православен патријарх Кирил, кој ја поддржува руската инвазија на Украина и ја бојкотираше конференцијата на верските водачи во Казахстан.

Loading...

На вториот ден од престојот во Казахстан, Франциск се обрати на Седмиот конгрес на лидерите на светските и традиционалните религии, состанок на кој се собираат христијаните, Евреите, муслиманите, будистите, хиндусите и другите религии.

Конгресот беше обележан со видното отсуство на Кирил. Тој требаше да присуствува, но се откажа. Руската православна црква испрати делегација.

– Господ е мир. Тој секогаш нè води на патот на мирот, никогаш на патот на војната, рече Франциск, говорејќи на огромна тркалезна маса во Палатата на независноста, огромна модерна структура од челик и стакло во главниот град на поранешната советска република.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја и САД одржаа воздушни воени вежби

– Затоа, да застанеме уште повеќе во инсистирањето дека конфликтите мора да се решаваат не со неубедливи средства на моќ, оружје и закани, туку со единствените средства благословени од небото и достојни за човекот: средба, дијалог и трпеливи преговори, рече тој.

Во време обележано со неволјите на војната, чекор напред е неопходен, а тоа мора да дојде од нас, браќа и сестри, повика тој без директно да ја спомене војната во Украина.

Папата, кој претходно оваа година изјави дека Кирил не може да биде „министер“ на рускиот претседател Владимир Путин, на конференцијата рече:

„Светото никогаш не смее да биде поддршка на моќта, ниту моќта поддршка на светото!“

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија додаде 15 нови загрозени видови на листата

Кирил со ентузијазам ја поддржа руската инвазија на Украина, која патријархот ја гледа како бедем против декадентниот Запад.

Неговиот став предизвика раздор со Ватикан и предизвика внатрешен бунт што доведе до прекин на врските меѓу некои локални православни цркви и Руската православна црква.

Френсис исто така рече дека иако насилството во името на Бога никогаш не било оправдано, „вирусите“ на омразата и тероризмот нема да бидат искоренети без претходно отстранување на неправдата и сиромаштијата.

Тој рече дека верската слобода е клучот за мирен соживот во секое општество и дека ниту една религија нема право да ги принудува другите да се преобратат.

Бранејќи ја „верската слобода“, Хорхе Бергољо рече дека тоа е „фундаментално право што мора да се промовира насекаде“ и повика на „будење од фундаментализмот кој ги загадува и кородира сите верувања“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По лавина на северот на Индија исчезнаа 21 планинар

– Време е да разбереме дека фундаментализмот ја загадува и корумпира секоја религија, рече тој.

– Да се ​​ослободиме од понижувачките и деструктивни концепции кои го навредуваат Божјото име со грубост, екстремизам и облици на фундаментализам и го сквернават со омраза, фанатизам и тероризам, валкајќи го ликот на човекот, додаде тој.

– Не е доволно само осуда на екстремизмот… Се додека нееднаквоста и неправдата се шират, нема да има крај на вирусите уште полоши од Ковид, вирусите на омраза, насилството и тероризмот, рече тој.

Loading...

Меѓу учесниците на состанокот се големиот имам на Ал-Азхар, највисоката институција на сунитскиот ислам со седиште во Каиро, претставници на различни религии и меѓународни организации.