Папата Франциско им порача на младите во Конго да се борат против корупцијата

Сподели со своите пријатели

Сметам на младите луѓе во Африка, кои ќе ја водат кон подобра иднина со помалку војни, страдања и корупција, рече денеска папата Франциско за време на неговата посета на Конго.

Loading...

Говорејќи пред околу 65.000 верници, главно млади луѓе, собрани на шарена и радосна средба на фудбалскиот стадион во Киншаса, поглаварот на Католичката црква го охрабри народот на Конго да ја земе својата судбина во свои раце.

„Не дозволувајте да бидете манипулирани од поединци или групи кои се обидуваат да ве искористат за да ја држат вашата земја во канџите на насилството и нестабилноста, за да можат да продолжат да ја контролираат без да одговараат“, им порача Папата на толпата.

„Бидете тие што го менуваат општеството, оние кои злото го претвораат во добро, омразата во љубов, војната во мир. Сакате ли да бидете таков човек? Ако сакате, тогаш тоа е можно“, рече Папата.

Признавајќи ги страдањата на кои е изложено локалното општество, Папата рече дека главната причина за злото се корупцијата, алчноста и парите и дека луѓето не треба да подлегнуваат на тие искушенија.

„Ако некој ви понуди поткуп, не паѓајте во стапицата“

„Ако некој ви понуди мито или ви вети услуги и многу пари, не паѓајте во стапицата. Немојте да бидете измамени, не влечете се во мочуриштето на злото“, им рекол Францис на младите во стадион.

Папата ги повика да извикаат „Не за корупцијата! заедно.

Младите на трибините еуфорично го слушаа, спонтано свртувајќи се кон ВИП трибината, каде што седеа политичарите.

Loading...

На првиот ден од неговата посета на субсахарска Африка, папата Франциско во средата отслужи миса на отворено за толпата што локалните власти ја проценуваат на повеќе од еден милион луѓе на аеродромот во главниот град Киншаса.

Тој го повика народот на Демократска Република Конго на „големо простување на срцето“ и ги повика христијаните кои учествуваат во борбите да го положат оружјето.

Конгоанецот му приреди на папата еден од најживите приеми за време на неговите патувања во странство.

Утре тој патува за Јужен Судан

Папата утре патува за Јужен Судан. Двете земји неодамна повторно беа погодени од крвави конфликти, а насилството ескалира особено во источниот дел на Конго.

Франциско вчера се сретна со жртвите на насилство на истокот во Киншаса.

Го информирале за незамисливите злосторства што или самите ги доживеале или ги претрпеле нивните роднини.

Околу 120.000 луѓе се принудени да ги напуштат своите домови поради обновените судири меѓу владините сили и бунтовниците во источниот дел на Конго, соопшти хуманитарната организација Save the Children.

Loading...

Папата планираше да го посети источниот град Гома, во близина на границата со Руанда, но се откажа од идејата поради неодамнешната ескалација на насилството во областа.

Според проценките на Обединетите нации, конфликтот резултираше со повеќе од пет милиони внатрешно раселени лица.