Папата Франциск: Војната во Украина е злосторство против Бог и човештвото

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск во понеделникот рече дека војните како онаа во Украина, каде цивилните области се подложени на, како што рече, неселективно уништување, се „злосторства против Бога и човештвото“.

Loading...

Френсис ги даде своите забелешки во својот годишен говор пред дипломатите акредитирани од Ватикан за ситуацијата во светот, неформално позната како негова адреса за „состојбата на светот“, пренесува Ројтерс.

Папата Франциск во неделата го честита православниот Божиќ, потсетувајќи на мајките кои ги загубија своите деца во разорната војна.

„Да не ги заборавиме нашите браќа и сестри Украинците. Тие многу страдаат поради војната. Овој Божиќ во војната, без светлина, без греење, предизвикува многу страдања. Ве молиме, да не ги заборавиме. И денес, гледајќи ја Богородица однесете го детето до јаслите, доијте го, мислам на мајките на жртвите од војната, војниците кои загинаа во оваа војна во Украина. Мајки од Украина и мајки Русинки, двете ги загубија своите деца. Тоа е цената на војната. молете се за мајките кои ги загубија своите синови војници, и мајки од Украина и од Русија“, рече Папата во вчерашното обраќање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лајен и Борел пристигнаа во Киев на самитот Украина - ЕУ

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.