Папата Франциск устоличува нови кардинали

Сподели со своите пријатели

Новите кардинали вклучуваат свештеници познати по нивните прогресивни погледи и пасторална работа, а тие доаѓаат од целиот свет.

Loading...

Папата Франциск, кој неодамна изјави дека може да се пензионира поради нарушено здравје, во сабота ќе устоличи 20 нови кардинали, од кои многумина еден ден можеби ќе го изберат неговиот наследник.

Тоа е осма конзистенција откако 85-годишниот Франциск беше избран во 2013 година, и внимателно се следи дали изборот на папата ќе открие каква католичка црква сака да остави зад себе.

Новите кардинали вклучуваат свештеници познати по нивните прогресивни погледи и пастирска работа, а доаѓаат од целиот свет, од Бразил до Нигерија, Индија, Сингапур и Источен Тимор.

По саботната заклетва во базиликата Св. Петар во Ватикан, тие ќе се приклучат на дводневната средба на сите кардинали што започнува во понеделник.

Состанокот беше свикан претходно оваа година за да се разговара за новиот план на папата за управување со црквата, но само ги подгреа шпекулациите дека Папата е на заминување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на загинати од ураганот Иан се искачи на 103

Папата Франциск, кој откажа голем број настани во последните месеци и мораше да користи инвалидска количка поради болно колено, минатиот месец изјави дека „вратата е отворена“ за негово заминување.

Ако го следи патот на својот претходник Бенедикт Шеснаесетти и поднесе оставка, ќе се свика конклава на сите кардинали помлади од 80 години за да се избере неговиот наследник.

Loading...

По викендов во собранието на кардинали ќе има 132 кардинали со право на глас, а 90 од нив ги назначи Франциск, што е околу две третини од вкупниот број, исто колку што е потребно за предложеното име да помине.

Глобални избори

Устоличувањето на кардиналите, обично годишен настан, секогаш се следи со внимание бидејќи го сигнализира идниот правец на Католичката црква и нејзините приоритети за нејзините 1,3 милијарди верници.

Но, изборот на кардинали од страна на Франциск не гарантира автоматски дека следниот папа ќе биде некој што ќе ги одразува неговите сопствени приоритети, изјави ватиканскиот експерт Бернард Лекомт за АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ го осуди лансирањето на севернокорејската ракета

„Секогаш имаме впечаток дека ќе има континуитет, но всушност историјата го покажува спротивното“, рече Лекомт, додавајќи дека имало „балансирање“ од еден папа до друг во текот на 20 век.

Наследството на Франциск е дефинирано со напорите да се направи Црквата поинклузивна, транспарентна и фокусирана на најранливите членови на општеството.

Оваа година аргентинскиот папа ја заврши големата реформа на моќното раководно тело на Ватикан, Римската курија, со цел да привлече нови верници.

Тој назначи таму кардинали кои го отфрлаат статус квото во Црквата и помогнаа да се потисне вековната европска хегемонија.

Во сабота, Вирџилио До Кармо Да Силва, надбискуп од Дили, ќе стане првиот кардинал на Источен Тимор, мала католичка земја во Југоисточна Азија.

Loading...

Ќе биде назначен и Роберт МекЕлрој, 68-годишниот бискуп од Сан Диего, кој ги поддржува хомосексуалните католици и ги критикува напорите за негирање на заедницата на американските политичари како претседателот Џо Бајден кои го поддржуваат абортусот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден најави нова кандидатура за претседател

Пред две години, Папата влезе во историјата со назначувањето на првиот афроамерикански свештеник Вилтон Грегори за надбискуп на Вашингтон.

Во сабота ќе го прогласат најмладиот кардинал во светот, 48-годишниот италијански мисионер Џорџо Маренго, кој работи во Монголија.

Исто така, ќе бидат назначени Нигериецот Петер Окпалеке, бискуп на Еквулобија и Леонардо Улрих Штајнер, надбискуп на Манаус во Бразил.

Тројца идни кардинали веќе имаат позиции во Курија: Артур Рош од Британија, Лазаро Ју Хеунг-сик од Јужна Кореја и Фернандо Вергез Алзага од Шпанија.

Во сабота идните кардинали еден по еден ќе клечат пред папата, кој на главите ќе им стави темноцрвена беретка.

По церемонијата, новите кардинали ќе имаат традиционални средби со верниците.