02.09.2019 12:15

Паника во Хрватска: Морско чудовиште снимено близу крајбрежјето (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Групата на Фејсбук „Бакарац е мал рај“ објави неколку застрашувачки видеа од животни во Бакарскиот залив.

Точно за што е животното не е познато, но според коментарите станува збор за ајкула.

loading...

Поточно, видеото е направено од Лори Шпела Павловиќ-Павлетиќ, но оние што го виделе животното, исто така испратиле прашање до Институтот за океанографија, чии експерти им рекле дека е веројатно туна, но сигурно не е ајкула.

Нивниот стручњак Перо Угарковиќ подоцна додал дека нема дилема дека станува збор за туна.

Ова не е невообичаено за оваа област, затоа што Бакарскиот залив отсекогаш бил познат како поморски, трговски и риболов центар на северниот хрватски брег, каде што риболов со туна бил една од најважните гранки на економијата.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments