02.09.2019 12:15

Паника во Хрватска: Морско чудовиште снимено близу крајбрежјето (ВИДЕО)


Групата на Фејсбук „Бакарац е мал рај“ објави неколку застрашувачки видеа од животни во Бакарскиот залив.

Точно за што е животното не е познато, но според коментарите станува збор за ајкула.

loading...

Поточно, видеото е направено од Лори Шпела Павловиќ-Павлетиќ, но оние што го виделе животното, исто така испратиле прашање до Институтот за океанографија, чии експерти им рекле дека е веројатно туна, но сигурно не е ајкула.

Нивниот стручњак Перо Угарковиќ подоцна додал дека нема дилема дека станува збор за туна.

Ова не е невообичаено за оваа област, затоа што Бакарскиот залив отсекогаш бил познат како поморски, трговски и риболов центар на северниот хрватски брег, каде што риболов со туна бил една од најважните гранки на економијата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments