Панама: Поранешните претседатели повикани на судење за корупција

Сподели со своите пријатели

Канцеларијата на јавниот обвинител на Панама соопшти дека судијата повикал двајца поранешни претседатели, како и голем број други истакнати личности, да им се суди по обвиненијата за перење пари во врска со широката истрага за корупција која се прошири низ Латинска Америка.

Loading...

Судијата, наводно, повикал 36 лица да им се суди по обвиненијата за перење пари, меѓу кои и шест поранешни министри, поранешни функционери, бизнисмени и други поединци, а судењето ќе започне во август следната година, објави Ројтерс.

Според соопштението, поканет е Рикардо Мартинели, претседател на Панама од 2009 до 2014 година, заедно со неговите синови Рикардо и Луис.

Во мај, синовите на поранешниот претседател беа осудени на три години затвор од американски суд за помагање во перење милиони долари од бразилската градежна фирма Одебрехт.

Судијата го покани и наследникот и потпретседател на Мартинели, Хуан Карлос Варела, кој беше претседател до 2019 година.

И двајцата се изјаснија за невини, а Мартинели планира повторно да се кандидира за претседател во 2024 година.

Портпаролот на Мартинели изјави за Ројтерс дека поканата ги прекршила законските барања утврдени откако Мартинели беше екстрадиран од САД во 2018 година под обвинение за шпионажа.

Мартинели двапати беше ослободен од обвиненијата за шпионажа, а според неговиот портпарол, тој е невин и за истрагата за Одебрехт и за предмет на напади за неговата планирана претседателска кампања.

Loading...

Во изјавата објавена на Твитер, Варела рече дека „ќе се соочи со овој нефер процес, убеден во својата невиност и со убедување дека стои пред добро дефинирана политичка стратегија“.

На Варела и Мартинели им беше забрането да ја напуштат Панама во 2020 година, кога започна истрагата.

Скандалот со поткуп за договори за јавни работи се прошири и во другите земји каде што е Одебрехт.