Палестинците во страв: Израел фрла летоци со предупредување да ја напуштат јужна Газа

Сподели со своите пријатели

Израелските сили наводно фрлале летоци со кои ги предупредувале Палестинците да напуштат делови од јужна Газа, велат жителите, стравувајќи од можно проширување на операциите.

Loading...

Летоците пуштени во областите источно од јужниот град Кан Јунис ги предупредуваат цивилите да ја евакуираат областа и велат дека секој во близина на терористите или нивните позиции „ги доведува во опасност нивните животи“.

Слични летоци беа фрлени на северот на Газа неколку недели пред копнената инвазија.

Двајца локални известувачи кои живеат источно од Кан Јунис потврдуваат дека ги виделе флаерите за АП.

Други споделија фотографии од летоците на социјалните мрежи.

Војската одби да коментира.

 

Loading...