Палестина истрела ракети, Израел врши воздушни напади: Десетици загинати

Сподели со своите пријатели

Палестинските милитанти истрелаа стотици ракети од Појасот Газа врз Израел во средата, додека Израел продолжи со серијата воздушни напади во кои загинаа 23 Палестинци, вклучувајќи тројца високи милитанти и најмалку 10 цивили.

Loading...

Египетската државна телевизија објави дека Египет прави напори да посредува за прекин на огнот.

Сепак, според Асошиејтед прес, борбите се интензивирале во средата навечер, при што ниту една страна не покажува знаци на повлекување.

Израелската армија рано утринава објави дека изведува воздушни напади врз цели на милитантната група Исламски џихад во Газа.

Според извештаите на палестинските медиуми, нападите биле насочени кон горниот кат на зграда во станбен комплекс во јужниот дел на Појасот Газа, при што загинале најмалку две лица, меѓу кои и командант на Исламски џихад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони: Тунис ја доживува најтешката криза

Израелската војска не објави детали, ниту пак милитантната група го објави последниот воздушен напад врз комплексот изграден во Катар.

Во телевизиско обраќање во ударен термин, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел им нанел тежок удар на милитантите, истакнувајќи дека сè уште не е завршено.

„Им велиме на терористите и на оние кои ги испраќаат – ве гледаме каде и да сте. Не можете да се скриете, а ние избираме место и време за да ве нападнеме“, предупреди тој, додавајќи дека Израел ќе донесе одлука и за тоа кога ќе биде воспоставен прекинот на огнот.

Loading...

Како што јави АП, ова беа најтешките борби меѓу двете страни во последните неколку месеци, а регионот е се поблиску до војна од целосен обем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Волстрит порасна, се тргува се претпазливо

Израел избегна напади врз владејачката милитантна група Хамас, насочена само кон помалата и помилитантна фракција на Исламски џихад, додека Хамас исто така се држеше настрана.

Израел и Хамас водеа четири војни откако исламската милитантна група ја презеде контролата врз Газа во 2007 година.

Доцна во средата, египетскиот телевизиски канал Extra News, кој има блиски врски со египетските безбедносни агенции, рече дека Каиро посредувал за прекин на огнот.

Израелските власти потврдија дека Египет посредува во мировните напори, но дека Израел ќе ја процени ситуацијата врз основа на активностите на теренот, а не на декларации.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, ја истакна потребата од деескалација на тензиите за време на разговорите со шефот на Советот за национална безбедност на Израел, Ханегби, соопшти Белата куќа во средата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху - Блинкен: - воената и разузнавачката соработка „подобра од кога било“