Падна криминална група: Шверцувале гориво од Хрватска и Словенија

Сподели со своите пријатели

Тројца криминалци шверцувале гориво во Италија. Италијанските власти замрзнаа имот во вредност од 149 милиони евра.

Loading...

Горивото било увезено преку две компании со седиште во ЕУ од рафинерии во Словенија и Хрватска, користејќи возила на хрватска транспортна компанија управувана од еден од наводните членови на злосторничкото здружување.

Европското јавно обвинителство во Болоња и италијанската финансиска полиција на Парма (Guardia di Finanza) вчера извршија наредба за замрзнување имот во износ до 149 милиони евра, соопшти европското обвинителство.

Како што појаснија, се работи за истрага на криминална група која шверцувала гориво од Хрватска и Словенија во Италија, се вели во соопштението на ЕПЈО.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија: Предадени се 62.800 парчиња оружје, рокот е крајот на јуни

Наредбата за замрзнување ја издал истражниот судија во Парма, по барање на ЕСЈО, против пет физички лица и две компании кои се занимаваат со трговија со гориво.

Во Парма, Потенца и Салерно беше извршена судска одлука за заплена на готовина, банкарски сметки и недвижен имот.

При претресот, италијанската полиција открила милиони евра во кеш скриени под подот во просториите на една од фирмите под истрага.

Истрагата опфаќа криминална група составена од три лица, сите Италијанци кои работат од Дубаи, Мајами и Салерно.

Loading...

Тие се осомничени дека внесувале гориво на италијанска територија од Хрватска и Словенија и го препродавале по ниска цена користејќи голем број фиктивни фирми како посредници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: Пратеничка доеше бебе за време на седницата во парламентот

Горивата увезени со возила на хрватската транспортна компанија

„Горивото на крајот беше продадено на компанија со седиште во Парма, за која се верува дека извршила измама со ДДВ, дозволувајќи ѝ да ги препродава предметните петрохемикалии по цени пониски од пазарните, со што доби незаконска предност пред чесните економски оператори“, објави ЕППО.

Според истрагата, горивото било увезено преку две компании со седиште во ЕУ од рафинерии во Словенија и Хрватска со возила на хрватска транспортна компанија управувана од еден од наводните членови на злосторничкото здружение.

Горивото се продавало на 17 бензински пумпи во италијанските градови Парма, Пјаченца, Реџо Емилија, Модена, Ферари, Бреша, Лоди и Верона.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: Пратеничка доеше бебе за време на седницата во парламентот

Во текот на оваа истрага, која беше иницирана од италијанските власти, а до која беше упатено EPPO во 2022 година, веќе бил извршен налог за претрес во јуни 2019 година во седиштето на компанија со седиште во Парма, што доведе до заплена на 1,5 милиони евра во готовина, од кои околу 190.000 евра во американски долари.