Пад на азиските берзи

Сподели со своите пријатели

Цените на акциите паднаа на азиските берзи во понеделникот бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции поради новите ограничувања против ковид-19 во Кина, што доведува до дополнително забавување на растот на втората по големина економија во светот.

Loading...

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше околу 07:00 часот пониски за 1,2 отсто.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 0,05 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг се лизнаа меѓу 0,2 и 2,1 отсто.

Кинеската берза е под најголем притисок бидејќи инвеститорите се загрижени за натамошното зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, па надежите за брзо олеснување на рестриктивните мерки избледеа.

Во неделата, бројот на заразени лица во Кина достигна речиси 27.000, што е највисоко од април, а две лица починаа во Пекинг.

Како резултат на тоа, некои области во кинескиот главен град побараа од луѓето да останат дома, а неколку училишта се затворени.

Ова ги поддржа стравувањата од натамошно забавување на и онака бавниот раст на кинеската економија.

Покрај тоа, инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции бидејќи централните банки ширум светот ги зголемуваат каматните стапки со цел да ја потиснат инфлацијата.

Loading...

Оваа недела се очекува тоа да го сторат монетарните власти на Нов Зеланд и Шведска, најверојатно за 0,75 процентни поени.

Се очекува американската ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки

Американскиот ФЕД, пак, се очекува да го забави темпото на зголемување на каматните стапки на 0,50 процентни поени во декември, по серијата зголемувања за 0,75 поени.

Рафаел Бостиќ, претседател на филијалата на ФЕД во Атланта, во саботата рече дека е подготвен да поддржи зголемување на каматните стапки за 0,50 процентни поени во декември, но исто така посочи дека каматните стапки најверојатно ќе останат на покачени нивоа подолго отколку што очекува пазарот.

И пазарот очекува дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за 0,50 поени во декември, во опсег од 4,25 до 4,50 отсто, додека следната година, на крајот на циклусот на зголемувања, каматните стапки би можеле да изнесуваат од 5,00 до 5,25 отсто.