Пацифичко племе ја оплакува смртта на принцот Филип: Го сакале како Бог (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Додека Велика Британија жали за смртта на принцот Филип, им се придружува племенска заедница од остров во Тихиот океан.

Loading...

Имено, со децении, две села на островот Тана во Вануату го почитувале војводата од Единбург како божествена фигура, поради што многу племиња се собрале на церемонијата во спомен на принцот Филип, пренесува Би-Би-Си.

 

 

„Врската меѓу луѓето на островот Тан и англискиот народ е многу силна. Испраќаме пораки со сочувство до кралското семејство и народот на Англија”, рече Јапа, племенски водач од селото Икунал, пренесува Ројтерс .

Во текот на следните неколку недели, селаните ќе се состануваат повремено за да извршат ритуали за војводата, кој се смета за „потомок на многу моќен дух или бог кој живее на една од нивните планини“, вели антропологот Кирк Хафман, кој ги проучувал племињата уште од 1970-тите години на минатиот век.

 

Loading...

 

„Тие веројатно ќе изведат ритуален танц, ќе одржат поворка и ќе ги прикажат сувенирите на принцот Филип, додека мажите ќе пијат кафе, свечен пијалок направен од коренот на растението за кафе“, рече Хафман.

 

 

Ова ќе кулминира со „значаен собир“ како последен чин на жалост.

Скоро половина век, Движењето принц Филип „цветаше“ во селата Јакел и Јаохнанен, а на својот врв имаше неколку илјади следбеници, иако се верува дека нивниот број се намалил на неколку стотици.

Loading...

 

 

Во џунглите на Тана, селаните живеат едноставен живот, исто како и нивните предци.

Носењето традиционална облека е сè уште вообичаено, додека парите и модерната технологија како што се мобилните телефони ретко се користат во нивната заедница.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *