Оваа храна е ваш најголем непријател, го забрзува процесот на стареење

Сподели со своите пријатели

Иако хронолошката возраст е добро позната на сите нас, биолошката возраст е многу потешко да се одреди. Тоа укажува на тоа колку години има вашето тело поради многу фактори на живот како што се пушење, изложување на сонце, околина и исхрана, и вашето тело може да е постаро отколку што мислите.

Loading...

Нутриционисти откриваат која храна го забрзува процесот на стареење во вашето тело.

Пекарски производи

Пекарските производи се богати со додадени шеќери и масти, што може да доведе до зголемување на телесната тежина и лошо здравје на забите. Имено, шеќерот стимулира нездрав микробиом, а има и провоспалително дејство врз нашиот организам. Консумирањето храна богата со шеќер и масти може да го забрза процесот на стареење.

 

 

Чипс

Loading...

“Потрошувачката на транс масни киселини го стимулира интерлеукинот 6 во телото”, објаснува Лиса Хајим, основач на The WellNecessities, додавајќи: “Интерлеукин 6 е маркер на воспаление поврзано со стареењето. Ако сакате нешто крцкаво, пробајте крекери од цели зрна или сецкан зеленчук, како тиквички или стапчиња од целер.

Сланина

Ако сакате да го зачувате својот младешки изглед, задолжително избегнувајте сланина. Имено, нитратите и конзервансите се неопходни адитиви во производите од сушено месо, и се поврзани со зголемена смртност од болести поврзани со возраста, вклучително и Алцхајмерова и Паркинсонова болест, се вели во студијата во списанието Journal of Alzheimer’s Disease.

 

 

Храна богата со сол

Храната богата со натриум предизвикува задржување на водата во телото и чувство на надуеност. Задржувањето на водата може да направи кожата да изгледа отечена и уморна. Понатаму, храната богата со сол предизвикува дехидрација, а некои рани студии покажуваат дека таа исто така ја оштетува ДНК, ги скратува теломерите и го забрзува стареењето.

Loading...

Готови и замрзнати јадења

Замрзнатите оброци често се богати со натриум. Натриумот придонесува за задржување на водата и целокупниот подуен изглед на стареење.

Виршли

Конзерванси што се користат во преработеното месо може да создадат слободни радикали во телото. Имено, слободните радикали доведуваат до оксидација на клетките и ДНК, и можат да предизвикаат доволно оштетување за да доведат до тумори или други здравствени состојби.

Јаглехидрати со висок гликемиски индекс

„Докажано е дека храната како што се печива, житни снегулки со шеќер, ѓевреци, тестенини и житарки од цело зрно го забрзуваат процесот на стареење на кожата и појавата на брчки на кожата, предизвикуваат појава на акни и розацеа“, вели др. Таснем Батија, експерт за слабеење. Дури и таканаречената „здрава“ храна од цело зрно, која има понизок гликемиски индекс, може да изгради снабдување со гликоза што предизвикува брчки.

Слатки

„Преработениот шеќер може да доведе до отпорност на инсулин и зголемување на телесната тежина“, вели нутриционистот Орлик Леви. „Покрај тоа, прекумерното внесување слатки може негативно да влијае на здравјето на вашите заби, а едно е сигурно, ништо нема да ве старее побрзо од расипаните заби. Имено, шеќерот предизвикува воспаление, кое е главниот инхибитор на здрава, убава кожа. Што е уште полошо, шеќерот исто така го оштетува колагенот и еластинот, кои се одговорни за младешкиот изглед на кожата.

Loading...

Алкохол

Повремената чаша вино не ви штети ниту на вашата кожа, но пиењето прекумерна количина алкохол, особено пијалоци со шеќер, предизвикува слободни радикали. Алкохолот, исто така, го лишува телото од витамин А, антиоксиданс неопходен за обновување на клетките. Затоа, ако пиете алкохол, попрво треба да посегнете по пијалоци без додаден шеќер, како вино или пенливо вино. Исто така, проверете дали консумирате алкохол во умерени количини и дали пиете доволно вода.

Коктели

Овие слатки пијалоци може да содржат повеќе од 50 грама додаден шеќер во еден коктел! Покрај тоа, алкохолот во пијалоците може да ве дехидрира, правејќи ги брчките повидливи.

 

Loading...

 

Брза храна

„Рестораните обично користат пченкарно масло за пржење храна, едно од најнездравите масла“, вели Орлик Леви: Кога се консумира, слободните радикали се ослободуваат во телото. Оштетувањето на слободните радикали или оксидативниот стрес има голем број негативни здравствени ефекти, вклучително и срцеви заболувања.

Фламбедирана храна

Палачинки од фламед или банани се омилено уживање на многумина. Но, алкохолот потребен за да се разгори предизвикува верижна реакција на проблемот. Имено, зголемената потрошувачка на алкохол доведува до формирање на ROS (реактивни видови кислород). Високото ниво на ROS резултира со оксидативен стрес што може да предизвика сериозни оштетувања на телото. Иако е лесно да се препознае алкохол кога е во пијалок, не е толку лесно да се следи неговата потрошувачка додека се јаде. Нас ни се чини дека фламбираната храна го изгорела целиот додаден алкохол, но храната всушност сe уште задржува 75 проценти од додадениот алкохол.

Loading...

Газирани сокови

Една студија од 2016 година објавена во списанието на Американската стоматолошка асоцијација ја измери pH вредноста на 379 пијалоци купени во продавница. Пијалоците со pH под 3,0 беа означени како „екстремно ерозивни“, додека пијалоците со pH помеѓу 3,0 и 3,99 беа „ерозивни“. Оваа студија покажа дека 85 газирани пијалоци биле или „екстремно ерозивни“ или „ерозивни“ за забите. Сигурни сме дека оваа информација ќе ве поттикне да размислите, пред да одлучите да консумирате газирани сокови следниот пат.

 

 

Loading...

Енергетски пијалоци

Енергетските пијалоци се многу богати со шеќер и се многу кисели, што може да ги оштети вашите заби и да ги направи повеќе склони кон дамки, што ќе ја старее вашата насмевка. Покрај тоа, високото ниво на кофеин и натриум може да доведе до дехидрација, особено ако консумирате енергетски пијалоци наместо вода. Дехидратацијата е еден од главните фактори кои придонесуваат за формирање на брчки и стареење на кожата.