Оваа европска земја до 2025 година ќе стане најпосетувана во светот

Сподели со своите пријатели

Багети и палачинки, француска архитектура и реката Сена – ова се работите кои ја прават Франција примамлива дестинација.

Loading...

И токму оваа европска земја се очекува дека ќе стане најпосетуваната земја во светот до 2025 година.

Според GlobalData, Франција ќе ја престигне Шпанија и ќе го заземе првото место до 2025 година, привлекувајќи просечно 93,7 милиони меѓународни туристи, објави Conde Nast.

 

Eiffel Tower under blue sky during daytime

 

Шпанија моментално е најпопуларна туристичка дестинација и е на прво место од 2021 година.

Се очекува до 2025 година да ја посетат 89,5 милиони туристи, според Сити магазин.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Начинот на кој овој пар ја објави бременоста насмеа милиони луѓе (ВИДЕО)

„Посетата на Франција и Шпанија ќе остане силна во годините што доаѓаат, а фестивалите, културата и гастрономијата ќе бидат голема привлечност“, рече во изјавата Хана Фри, аналитичар за патувања и туризам во GlobalData.

„Двете земји имаат многу да им понудат на посетителите, со своја уникатна култура, кујна и атмосфера. Двете земји се исто така релативно големи, со разновидни и разновидни пејзажи, а секоја земја има свое уникатно крајбрежје.

 

body of water near mountain

 

Што ја прави Франција толку популарна туристичка дестинација?

Франција е живописна и има една од најпознатите прехранбени култури и кујни во светот.

Нуди мноштво уникатни уметнички музеи, античка архитектура, богата историја и, се разбира, иконската Ајфелова кула – која изгледа многу попрекрасно лично отколку на фотографиите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Влегоа во полски тоалет за да имаат однос, па го урнаа од акцијата (ВИДЕО)

Лесно е достапна со воз за патниците во Европа и ги дели границите со осум различни земји, што веројатно придонесува зошто 80 отсто од посетителите на Франција се европски туристи, според лондонски Телеграф.

Loading...

Транспортот е еден од факторите наведени од GlobalData како француска предност, вклучувајќи ја и новата железничка линија која сега се гради.

 

brown and white concrete buildings beside river under white clouds during daytime

 

„Еден од клучните транспортни проекти во Западна Европа е линијата за ултра брз воз, планирана од Европската комисија за подобрување на поврзувањето меѓу Лисабон, Португалија и Хелсинки, Финска“, се вели во соопштението на Фри”

Програмата вклучува изградба на 8.000 километри брза железничка мрежа со двојна пруга меѓу Лисабон и Хелсинки со јамка околу Балтичкото Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стјуардеса откри генијален трик: Еве како да ја испеглате облеката без пегла (ВИДЕО)

Железничката линија ќе минува низ Португалија, Шпанија, Франција, Германија, Данска, Естонија, Литванија, Полска и Финска, известува инвеститорот.