Ова се најинтелигентните раси на мачки (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Познато е дека мачките се доста паметни животни. Сепак, се верува дека некои раси на мачки имаат поголем мозок од другите и затоа се поинтелигентни. Откриваме кои се тие:

Loading...

1. Абисинска мачка

Овие мачки се атлетски, агилни и нежни кон луѓето. Тие се многу интелигентни и учествуваат во семејни активности. Обично не сакаат да седат во скут на маж, но тоа не значи дека не уживаат во вниманието на своите господари. Тие исто така го сакаат друштвото на други животни.

 

 

2. Сијамска мачка

Има цврст бело, синкаво-сребрено или крем крзно со кафеави шари на лицето, опашката, нозете и ушите. Нејзиното крзно е многу кратко и свиленкасто.

Таа има многу елегантно и витко тело, на тенки, долги нозе. Обликот на главата е прилично рамен, муцката е во форма на клин, а ушите се доста големи во споредба со главата. Тие секогаш имаат сини очи. Овие мачки се активни, енергични и многу друштвени. Тие ги сакаат луѓето, тие се милени и слатки.

 

Loading...

 

3. Шкотско маче

Шкотско маче освојува со својот изглед бидејќи поради големите очи и малите уши, во зрелите години изгледа како мало маче. Тие не се плашат од бучава и сакаат деца и гушкање. Сепак, тие не сакаат да поминува време во скутот и понекогаш развива лоши однесувања, па ги лови луѓето и ги гребе.

 

 

4. Персиска мачка

Персиските мачки се паметни, мирни и тивки. Тие не мјаукаат, туку седат до вас и чекаат да им го дадете она што им треба. Сакаат да се гушкаат и да се мазат со семејството со кое живеат.

 

Loading...

 

5. Корнска Рекс мачка

Корнишкиот Рекс е активна мачка, а некои велат дека е како куче. Ужива да се игра и да комуницира со луѓе.

 

 

6. Турска ангора мачка

Мачката Турска ангора е исклучително интелигентна и приврзана, сака да биде во центарот на вниманието, да игра и да зборува многу. Таа сака различни игри, а понекогаш е и малку непослушна.

 

Loading...

 

7. Балиска мачка

Балиската мачка е една верзија на сијамската мачка со долга коса. Таа има тенденција да истражува се што прават луѓето. Тие обично добро се сложува со семејството, но може да има проблеми со истражувањето на домот.

 

 

Loading...

8. Бенгалска мачка

Бенгалската мачка е најпозната по своето крзно, кое наликува на јагуар или леопард. Таа е многу интелигентна, атлетска и малку дива. Сака да трча, да скока, да се качува и да се игра.