Ова се 10 филмови за најголема заработка во 2022 година

Сподели со своите пријатели

Во годината што е зад нас, луѓето повторно почнаа да ги посетуваат кината по пандемијата на коронавирус, но сè уште не е до степен до кој беше актуелно пред тоа.

Loading...

Интересно е што филмовите кои оствариле најголема заработка во 2022 година не се оригинални.

Десетте филмови со најголема заработка ќе сочинуваат повеќе од половина од вкупната заработка на благајните, додека во годините пред пандемијата, првите десет филмови сочинуваа помеѓу 30 и 40 проценти од вкупниот годишен приход, според податоците на Comscore.

Ниту еден филм не е оригинален

Исто така, ниту еден од десетте филмови со најголема заработка од 2022 година не е оригинален.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Амстердам ќе ги забрани туристичките автобуси во центарот на градот

Осум од нив се продолженија, едно е reboot (The Batman), а едно е адаптација на постоечки стрип (Moon Man).

Две кинески продукции исто така беа вклучени во првите 10 филмови со најголема заработка.

Десеттото место го зазема научно-фантастичната комедија Moon Man (460 милиони долари), додека на деветтото место е воената драма Water Gate Bridge (626 милиони долари).

Следните три места беа окупирани од блокбастерите Thor: Love and Thunder (761 милиони долари), The Batman (771 милион долари) и Black Panter: Wakanda Forever (803 милиони долари).

Loading...

Петтото место му припадна на анимираниот филм Minions: The Rise of Gru (939 милиони долари), додека Marvel’s Doctor Strange во Multiverse of Madness го зазеде четвртото (955 милиони долари), според Index.hr.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Го оставиле бебето на аеродромот во Тел Авив бидејќи за него не купиле билет за лет

Два филма заработија над милијарда долари

Филмовите кои го зазедоа првото место можат да се пофалат со профит од повеќе од милијарда долари.

Иако се појави во кината само во декември, Avatar: The Way Of Water веќе се најде на оваа ласкава листа.

Го зазеде третото место со заработка од една милијарда долари, а постигна голем број позитивни реакции, како од критиката, така и од публиката.

На второто место беше последното во серијата продолженија на сагата за диносаурусите Jurassic World: Dominion (1 милијарда долари).

Top Gun: Maverick (1,48 милијарди долари) се најде на врвот на топ листите.

Ова долгоочекувано продолжение на култниот филм од 1986 година може да се пофали и со најдобрата оценка во базата на податоци на IMDb во споредба со другите хитови од оваа скала, која е 8,4.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Го оставиле бебето на аеродромот во Тел Авив бидејќи за него не купиле билет за лет