Ова е руски офицер. Убиен е 10 дена откако бил мобилизиран

Сподели со своите пријатели

Пензиониран руски падобранец со воено искуство од Чеченија беше убиен во близина на Ишченка во областа Херсон на 8 октомври, само 10 дена откако бил мобилизиран со наредба на рускиот претседател Владимир Путин за „делумна мобилизација“ на воените резервисти, објавија руските медиуми.

Loading...

Фотографијата на Артјом Небаев ја објави профилот на Твитер наречен „Руски офицери убиени во Украина“, кој собира медиумски извештаи за руски војници кои загинале во руската инвазија на Украина.

„Се плашеше да оди во Украина“

Небајев имал 40 години, а пред мобилизацијата работел како автомеханичар. Се плашеше да оди во Украина“, се вели на споменатиот профил на Твитер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Русија започнува голема офанзива напролет

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.