Ова е редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Сподели со своите пријатели

Државната изборна комисија денеска го утврди редоследот на кандидатите за претседател на Македонија на гласачкото ливче по пат на ждрепка.

Loading...

Така, кумановскиот градоначалник и кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски го доби бројот 7.

Прв е кандидатот на СДСМ, Стево пендаровски. Под број 2 е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, трет на гласачкото ливче ќе биде актуелниот градоначалник на Општина Карпош и лидер на ГРОМ, Стевчо Јакимовски.

Бројот четири му се падна на кандидатот на ДУИ, актуелниот министер за надворешни работи Бујар Османи.

Под број 5 ќе биде кандидатката на Левица, Билјана Ванковска-Цветковска, шести кандидатот опозициските партии на Албанците, коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари.

  1. Стево Пендаровски (СДСМ)
  2. Гордана Силјановска-Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)
  3. Стевчо Јакимовски (ГРОМ)
  4. Бујар Османи (ДУИ)
  5. Билјана Ванковска-Цветковска (Левица)
  6. Арбен Таравари (коалиција Вреди)
  7. Максим Димитриевски (Движење ЗНАМ).
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од полноќ нови цени на горивата