Ова е првиот човек во светот кој добил вештачко око со помош на 3Д принтер

Сподели со своите пријатели

Стив Верзе, 47-годишен инженер од Хакни во источен Лондон, е првиот пациент во светот на кој му е вградено вештачко око добиено со 3Д печатач, се вели во соопштението за печатот од очната болница Мурфилдс во Лондон, пренесува Си-Ен-Ен.

Loading...

Окото е пореално од алтернативата и е дизајнирано да има „појасна дефиниција и вистинска длабочина на зеницата“, велат од болницата. Другите протетски очи се состојат од рачно насликана ирис на диск кој потоа се вметнува во очниот отвор. Сепак, нивниот дизајн спречува светлината да помине во „целата длабочина“ на окото, се додава во соопштението на болницата.

 

 

 

Освен што изгледа пореално, процедурата се смета за помалку инвазивна. Здравото око на Верзе исто така беше скенирано за да се увери дека двете очи изгледаат исто.

Потенцијал да се преполови времето на чекање

Loading...

3Д сликата потоа беше испратена во Германија за печатење пред да биде испратена назад во ОК, каде што беше завршена од специјалист за очна болница во Мурфилдс.

„Ми требаше протеза од мојата 20-та година и отсекогаш се чувствував несигурно поради тоа“, рече Верзе во соопштението за печатот.

 

 

„Кога излегувам од дома, обично се гледам во огледало и долго време не ми се допаѓа она што ќе го видам. Ова ново око изгледа фантастично и бидејќи се заснова на технологија за дигитално печатење 3D, само ќе биде подобро. и подобро“, додаде тој.

Од болницата за око „Мурфилдс“ велат дека 3Д печатењето има потенцијал да го „преполови“ времето потребно за да се развие протетското око, од шест недели на околу две или три. Портпаролот за Си-Ен-Ен изјави дека наскоро ќе започне клиничкото испитување со повеќе пациенти.

Говорејќи пред да се вгради окото, Сагу рече: „Се надеваме дека претстојното клиничко испитување ќе ни обезбеди цврсти докази за вредноста на оваа нова технологија, покажувајќи колку таа прави разлика за пациентите“.

Loading...