Ова е најцрниот автомобил во светот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Толку е црно што ќе ги повлече сите неволји во околината.

Loading...

Инаку, ова е автомобил кој нема да можете да го видите во темница, но ќе биде многу чудна појава во текот на денот. Впива речиси 100% од светлината и затоа изгледа како „црна дупка“. Сето тоа благодарение на Koyo Orient Japan, кој нуди црна боја Мусоу.

 

 

Тоа е најцрната нијанса на акрилна боја на база на вода и стои веднаш до нијансата Vantablack што БМВ ја претстави на саемот во Франкфурт со нанесување на БМВ X6.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во торби на туристи пронајдени 22 килограми песок и школки од плажите на Сардинија

Мусоу црната боја апсорбира 99,4% од светлината, поточно рефлектира само 0,6% од светлината. Произведен е во 2020 година, а сега на некој му текнало да ја примени таа боја на Порше 911. Како изгледа во сообраќајот е живописно прикажано во видеото подолу. Во секој случај, овој автомобил не е добра идеја за возење ноќе.

 

Loading...

 

За потсетување, Vantablack бојата на БМВ е уште поцрна. Имено, тој апсорбира дури 99,96% од светлината, но не е комерцијално достапен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЗАСТРАШУВАЧКО: Авион слета на автопат и удри во камион полн со луѓе (ВИДЕО)