Ова е листата најдобри серии во 21 век, изберете една и уживајте во викендот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Би-Би-Си одлучи да ги преброи и пофали сите оние квалитетни серии кои се појавија во претходните дваесет и една година.

Loading...

Самиот врв некако е очекуван, со неколку серии кои можеби не заслужуваат толку висок пласман, но бидејќи листата ја направија Англичаните, тие припаѓаат на концептот на локален патриотизам.

И пред да викнете „каде се Сопранови“, веднаш да напоменеме дека првата сезона на оваа култна серија започна, уште во 1999 година, а правилото беше очигледно дека, без оглед на времетраењето, серијата морала да започне во овој век.

Листата е резултат на анкета на 206 критичари и експерти од целиот свет, што ја прави најголемата и најмеѓународната анкета на оваа тема.

Нема изненадувања на врвот и нема потреба, имајќи предвид дека серијата број еден е The Wire од Дејвид Симон и Ед Барнс, а речиси една четвртина од испитаниците ја рангирале на прво место како најголема досега, а речиси половина ја рангираа во нивните топ 10.

 

 

Loading...

Оваа серија е апсолутно четиво за сите, можеби уште повеќе за оние кои никогаш не биле навлечени на овој телевизиски бран кој трае веќе дваесет години, бидејќи ретко кој толку детално се занимавал со темите на општеството, криминал, расизам, образование, новинарство, како што е направено од тимот зад оваа серија.

Второто и третото место им припадна на серијата Mad Man и Breaking Bad со нивните иконски ликови Дон Дрејпер и Волтер Вајт. И двајцата беа антихерои за кои навивавме иако од почетокот до крајот на нивната серија беа сè само не добри луѓе.

Почнуваме од четвртото место со мали изненадувања. Fleabag беше на четвртото место, што ја прави најдобро оценета серија создадена од жена. Серијата што го прослави мостот Фиби Волтер заслужува да се зборува за една од најдобрите, но овој врв е прилично контроверзен избор.

Во првите десет е уште една серија направена од жена. I May Destroy you и Микејла Коел го освоија шестото место.

Leftovers  од Дејмон Линделоф се најдоа на седмото место, што го прави најуспешен автор во анкетата, бидејќи се рангираше во топ 30 со три серии.

Останатите две се Lost и Watchmen.

Списокот на првите десет изгледа вака:

The Wire (2002-2008)

Loading...

 

 

Mad Men (2007-2015)

 

 

Breaking Bad (2008-2013)

Loading...

 

 

Fleabag (2016-2019)

 

Loading...

 

Game of Thrones (2011-2019)

 

 

Loading...

I May Destroy You (2020)

 

 

The Leftovers (2014-2017)

Loading...

 

 

The Americans (2013-2018)

 

Loading...

 

The Office (UK) (2001-2003)

 

 

Loading...

Succession (2018-)

 

 

Секако, кога се прават вакви списоци, никој не е навистина задоволен на крајот, а многу луѓе се жалат зошто нивните фаворити не стигнале на повисоко место.

Па сигурно фановите на Атланта или на новите Твин Пикс ќе се чудат како за нив немало место во топ 10.

Секако со нетрпение го очекуваме појавувањето на серијата Succession во топ 10, бидејќи тоа е серија која иако сѐ уште се прикажува секако заслужува да се спомене на врвот, а во следната листа ќе оди само повисоко.

Различноста и разновидноста била присутна кај испитаниците. Биле прашани 100 жени, 104 мажи, 2 небинарни лица.

Од Јапонија низ Европа до Уругвај, луѓето ги составувале топ 10 листите, по што започнало бодувањето.