Осум нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово регистрира осум нови случаи на коронавирус во изминатото деноноќие.

Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово Ариф Љатифи, сите осум случаи се од Куманово, а во Липково скоро недела дена нема регистрирано нови случаи.

Loading...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-83, Куманово-8, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-26, Струга-5, Битола-2, Охрид-8, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица од: Скопје-48, Тетово-18, Велес-1, Гостивар-1, Кочани-1, Ресен-1.

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 66 и 70 години. Во ГОБ „8 септември“ почината е пациентка на 63 години по приемот, кај која вирусот е потврден постмортем.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7572, бројката на оздравени пациенти е 3624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3586. Од вчерашните тестови два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3656, активни 1928

• Куманово 818, активни 179

• Дебар 120, активни 67

Loading...

• Штип 411, активни 166

• Прилеп 289, активни 58

• Тетово 831, активни 351

• Струга 288, активни 187

• Велес 198, активни 36

• Битола 65, активни 24

• Охрид 218, активни 189

• Кавадарци 22, активни 15

• Гостивар 188, активни 115

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

Loading...

• Струмица 18, активни 10

• Крива Паланка 18, активни 12

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 8, активни 4

• Кочани 76, активни 17

Loading...

• Пробиштип 30, активни 19

• Демир Хисар 3, активни 2

• Македонски Брод 7, активни 5

• Пехчево 6, активни 2

• Берово 3, активни 0

Loading...

• Валандово 6, активни 2

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 6, активни 3

• Свети Николе 58, активни 51

Loading...

• Кичево 58, активни 49

• Ресен 129, активни 88

• Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1470 теста се преку: ИЈЗ-684, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-112, Биотек-112, МАНУ -121, Жан Митрев (Филип Втори) -235, Систина со PCR метода -150, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-19. Досега во земјата се направени вкупно 72.690 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Loading...

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 деца позитивни и 3 суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 44, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 360

• Аеродром – 166

Loading...

• Бутел – 156

• Гази Баба – 210

• Центар – 156

• Карпош – 153

• Сарај – 140

Loading...

• Кисела Вода – 114

• Ѓорче Петров – 111

• Студеничани – 121

• Шуто Оризари – 89

• Арачиново – 46

• Илинден – 34

• Петровец – 18

• Чучер Сандево – 18

• Сопиште – 7

• Зелениково- 13

• Странец – 5

• Нераспределен- 11


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *