Ослободете се лесно од главоболката со помош на овие намирници

Сподели со своите пријатели

Не фрлајте пари на лекови против болка и ослободете се од главоболката со помош на овој трик од народната медицина.

Loading...

Доколку имате силна главоболка и висок крвен притисок, пробајте го овој природен лек кој ќе бе ослободите од болката за само неколку минути.

Потребни ви се: газа, две лажички сол и 250 мл. вода.

Превиткајте ја газата осум пати така да добиете парче материјал со големина на вашето чело. Растворете ги двете лажички сол во топла вода на температура од 60 до 70 степени ќе добиете осумпроцентен раствор.

Измијте го челото, ушите и вратот со топлата вода, натопете ја газата со разтворот, исцедете го вишокот па нанесете на челото, ушите и вратот. Подобро е да лежите додека растворот не започне да дејствува и болката не попушти.

Брзо ќе почувствувате олеснување, но лежете цели 20 минути со облогот, па подоцна измијте ги деловите кои сте ги мачкале со течноста.

Главоболката често ја предизвикува храната која ја внесувате во организмот, како што се сокови, алкохол и различни преработени материи. Високиот процент на внесена сол во организмот предизвикува покачен крвен притисок и отекување, но облозите со растворот од осл имаат спротивен ефект. Тие ја стимулираат елиминациајта на вишокот течности од организмот.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.