Орбан: Санкциите не ја ослабуваат руската, туку европската економија

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека целта на западните санкции е да ја ослабат Русија, но се случува спротивното и ја ослабува европската економија.

Loading...

– Нашите европски економии забрзано одат кон рецесија – посочи тој.

Орбан смета и дека Европската унија се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина.

– Ние во Европската Унија прво решивме да испорачаме оружје, првично само несмртоносно, потоа ЕУ почна да испраќа и смртоносни. Сега украинските војници се обучуваат на територијата на европските земји, а во блиска иднина ќе биде донесена одлука за преземање на економскиот товар на украинската економија. На овој начин се повеќе се вклучуваме во овој конфликт – објасни Орбан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на НАТО за поголема помош за Украина

Тој изрази надеж за што поскоро воспоставување мир во Украина и додаде дека само мир може да стави крај на прехранбената и енергетската криза.

Според него, Унгарија е „заинтересирана за соработка меѓу Истокот и Западот“.

Орбан заклучи дека сите кои одбиваат таква соработка се во загуба.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...